vegan içecek boza

En Sağlıklı Vegan İçecek Boza Nasıl Yapılır?

Beslenme Veganist Yorum yok 3 Eylül 2019

Bir Yudum Vegan Nostalji: Boza

Ana maddesi darı tahılı olan boza, vegan ve vejetaryen içecek olarak bilinen en eski ve geleneksel Türk içeceklerinden biridir. Osmanlı zamanında fazlaca tüketilen bu içecek, günümüze kadar varlığını koruyarak gelmiştir. Eski yılları anımsatan ve herkesin damak tadına hitap etmese de kış aylarının vazgeçilmezi olan bu içeceğin nasıl yapıldığını gelin birlikte öğrenelim.

Bozanın Çıkış Noktası

Tarihi çok eskilere uzanan boza, 9 bin yıl öncesinde keşfedilmiştir. Mezopotamya’da tüketilirken, tüccar gemiciler vasıtasıyla birçok ülkeye namı yayılmıştır. Bu sayede asırlar geçmesine rağmen günümüzde bile, dünyanın dört bir yanında bu içecek sevilerek tüketilir. Malzemeleri ülkeden ülkeye veya kültürden kültüre değiştirilerek yapılır ama özünden çok da kopmadan, benzer lezzetle varlığını sürdürmektedir. Eski zamanlarda mahallelerimizde yankılanan bozacı seslerinden ve çoğu zaman dilimize pelesenk olan, bilindik deyimlerimizden ”bozacının şahidi şıracı”, ”ensede boza pişirmek” tabirlerinden de anlayacağımız üzere, bu içeceğin yeri Türk milleti için bir başkadır. Ramazan ayı denildiğinde de anahtar kelimelerden biri bozadır. Ayrıca ülkemizin bilinen en eski bozacısı olan, Fatih’teki ”Vefa Bozacısı” ise boza sevenlerin müdavimi olacağı mekanlardan biridir.

Zengin Besin Deposu: Boza

Kalori değeri yüksek olsa da yabana atılmayacak bir vitamin, kalsiyum ve protein takviyesi olan bozanın, haftada 2 veya 3 bardağı geçmeyecek şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun yanında özellikle enerjiye ihtiyaç duyanlara, hamilelere ve sporculara gönül rahatlığıyla önerilebilir. Kas ve kemik gelişimine katkısı olan bu içecek, aynı zamanda fosfor ve çinko bakımından da faydalıdır. Kısacası besin değerleri açısından da oldukça zengin olan boza, farklı tatlar peşinde olanlara aradıkları değişikliği sunabilecek bir alternatiftir.

Vegan ve Sağlıklı İçecek : Boza

Vegan ve Sağlıklı İçecek : Boza

Bozanın Yapım Aşamaları

Mayalı bir içecek olan bozanın yapılışı için öncelikle bulgur ve pirinci bir müddet suda bekletilir yahut tercihe göre buna gerek duymadan haşlama işlemine geçilir. Sonrasında lapa haline gelene dek haşlama işlemini sürdürülür. İyice haşlanıp yumuşadığından emin olunduğunda ince bir süzgeçten geçirip karışımın suyu elde edilir. Oluşan sıvı kavanoza alıp birkaç saat üzeri açık bir şekilde, karanlık bir ortamda dinlenmeye bırakılır. Bu esnada bir kasede su ve şeker iyice eritilip, yeterince dinlendirilen sıvı karışıma eklenir. Karıştırdıktan sonra kavanozun kapağını kapatılır ve tazeliğini koruyarak lezzetinin oturmasını beklemek üzere buzdolabında 24 saat kadar bekletilir. Halis muhlis, ev yapımı bozayı arzunuza göre tarçın ve leblebi eşliğinde servis edilebilir. Verimli bir enerji deposu olarak sayılabilecek bu içecek, hayvansal bir gıda içermediği için vegan içecekler statüsüne girer. Tarife uyarak lezzetiyle yapıldığı takdirde;  vegan misafirlerinize ikram edebileceğiniz farklı ve favori tatlar arasında yerini alacaktır.

Vejetaryen Yumurta Yer Mi?
Nutella Vegan Mı?