vejetaryen vegan nutella

Nutella Vegan Mı?

Beslenme Veganist Yorum yok 1 Eylül 2019

Nutella, tüm dünyanın zevk alarak tükettiği bir fındıklı çikolata çeşididir.

Kızarmış ekmek, krep ve diğer kahvaltılıklar ile birlikte yaygın olarak kullanılır ve Nutella binlerce yenilikçi tarifte kendisine yer bulabilir.

Bununla birlikte, Nutella’nın vegan dostu olup olmadığını, yani içeriğinde yumurta, süt ürünleri veya bal gibi hayvansal kaynaklı içeriklerin bulunup bulunmadığını merak edebilirsiniz.

nutella vegan mı?
nutella vegan mı?

Vegan mı değil mi?

Nutella’nın resmi web sitesine göre, Nutella yedi içerik içerir: şeker, hurma yağı, fındık, yağsız süt tozu, kakao, lesitin ve vanilin (sentetik bir vanilya aroması).

Lesitin, diğer malzemelerin harmanlanması için eklenen ve pürüzsüz bir kıvam elde edilmesini sağlayan bir emülgatördür. Genellikle yumurta veya soya bazlıdır. Nutella’da, lesitin soya fasulyesinden üretiliyor. O yüzden vegan dostu bir lesitin üretilmiş oluyor.

Ancak Nutella, çikolatanın sıvı bir hal almasını sağlayan süt tozunu oluşturmak için inek sütünü hızlı bir ısıtma ve kurutma işlemine tabi tutar. İnek sütünden meydana gelen süt tozu Nutella’nın en önemli maddesidir.

Bu yüzden Nutella içeriğinde bulunan inek sütü nedeniyle vegan bir besin olamaz.

ÖZET

Nutella’da inek sütünden elde edilen yağsız süt tozu bulunur. Bu nedenle, Nutella vegan değildir.

En Sağlıklı Vegan İçecek Boza Nasıl Yapılır?
Etiketler :