vegan dondurma tarifi

Vegan Dondurma Tarifi

Tarifler Veganist Yorum yok 8 Eylül 2019

Vegan beslenme düzeninde hiçbir hayvansal gıda tüketimi bulunmamaktadır. Herkesin, özellikle yaz aylarında, tüketmekten çok keyif aldığı dondurma da temelinde süt veya yoğurt olduğundan dondurma yenilemez gibi düşünülmektedir. Veganlık ile ilgili doğru sanılan birçok yanlıştan biri de budur. Yazının devamında bulunan vegan dondurma tarifi gibi birçok tarif de vegan olarak uygulanabilir.

Rüya Gibi Süt İçermeyen Vegan Dondurma Nasıl Yapılır?

Öncelikle standart sayılan sütlü dondurmaların kremalı yapısından veya lezzetinden hiç taviz vermeden yapılmaktadır. Bu dondurmayı üzerine karamel veya fındık ile süsleyerek tam anlamıyla bir tatlıya da çevrilebilir.

Vegan dondurma yapımının en büyük sırrı hindistan cevizi sütüdür. Vegan süt ürünü olarak kullanılan badem sütü veya soya sütü Hindistan cevizi sütüyle aynı şekilde işlememektedir. Ancak badem sütü de her zaman için çok lezzetlidir. Hindistan cevizi sütünün yağlı dokusu kremsi dondurma yapısı için gereklidir.

vegan dondurma tarifi

vegan dondurma tarifi

İçindekiler Malzemeler

500 ml Hindistan cevizi sütü, badem sütü ya da soya sütü (fındık sütü tavsiye edilmemektedir.)
1,5 tatlı kaşığı nişasta ya da salep
İsteğe bağlı olarak yarım çay bardağı veya 1 çay bardağı şeker (kakaolu, tarçınlı, kahveli olanlarda yarım, meyveli olanlarda 1 tam çay bardağı)
Son olarak da istenilen aroma eklenir; muzdan çileğe istenilen meyve ya da kakao, tarçın gibi aromalar

Hazırlanışı

Dondurmanın saklanacağı kabı önceden 2-3 saat dondurucuda bekletmeniz tavsiye edilir. Yalnızca kıvamın daha iyi olması içindir.
Meyveler de aynı şekilde buzdolabında soğutulur (buzluk değil, yalnızca buzdolabında)
Süt, nişasta ya da salep ve kullanılacaksa şeker mutfak robotu ile pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırılır. Kullanılan nişasta ya da salebin etkisiyle kremamsı ve yoğun bir kıvam alır.
En son olarak da istenilen aroma eklenir. Meyve aromaları için meyveler de mutfak robotundan geçirilerek eklenir. Meyve veya aroma da homojen olarak dağılacak şekilde karıştırılır.
Son olarak önceden soğutulan kaba dökülür ve buzluğa yerleştirilmeden önce bir de kabın içinde karıştırılır.
Buzluğa konduktan sonra 2 saatte bir kez karıştırılır ve ortalama 4 kez karıştırıldıktan sonra dondurma hazırdır.
Şimdiden afiyet olsun.

Vegan Çorba Tarifleri