vegan beslenme kuralları

Vegan Beslenme Kuralları

Veganizm Veganist Yorum yok 9 Eylül 2019

Vegan beslenme her geçen gün hızla yaygınlaşıyor. Ancak; birçok insan vegan beslenmeyle ilgili yanlış ya da eksik bilgi sahibi. Öncelikle vegan beslenmenin ne olduğunun bilinmesi gereklidir. Artıları ve eksileri ele alınıp bu beslenme tipi seçilmelidir.

Vegan Beslenme Ne Demek?

Vegan beslenmenin çeşitleri oldukça fazla. Ancak; genel tanımı ile vegan beslenme; hayvansal ürün barındırmayan besinlerle beslenmeye dayanan bir diyet şeklidir. Basit bir tanımla bu şekilde tanımlanabilir. Elbette, vegan beslenmeyi tercih edecekler için bu tanım yeterli olmayacaktır.

Vegan Beslenmenin Kuralları Nelerdir?

Vegan beslenmenin altın kuralları vardır. Bu beslenme şeklini tercih edenler de bu kurallar dahilinde beslenmeye devam ederler.

İlk ve önemli kural hayvansal hiçbir ürün barındırmayan besin ve gıdaların tüketilmesidir.
Hayvansal besinlerden alınması gereken belli vitaminleri başka besinlerden almalıdırlar. Bunlar; başta baklagiller olmak üzere, marna, badem, fındık, soya ürünleridir. Bu noktada; kişinin Hangi besinlere yönelmesi gerektiğini bilmesi gerekir.

Yumurta yerine soya unu tüketilir.

Et, tavuk ve balık yerine tahıllar ve yeşil yapraklı, taze sebzelerin tüketilmesi gerekir.

Bal yerine pekmez, pirinç şurubu, agav şurubu, elma şurubu gibi tatlandırıcılar tüketilebilir.

Tereyağ yerine biomargarinler ya da tereyağ lezzetine en yakın olan margarinler tercih edilebilir. Çoğu kişi, tereyağ yerine zeytinyağı tercih etmektedir.

Hayvansal gıdalardan alınabilecek olan B12 ve D vitaminleri için ise güneşten faydalanılması gerekir. Böylece hayvansal gıdalardan alınamayan bu vitaminler güneşten alınabilir.

Taze ve mevsiminde meyveler de listede mutlaka olması gereken besinlerdir.

Vegan Beslenmenin Yararları

Vegan beslenme kilo vermeye yardım eder.

Bağırsak sağlığı açısından son derece faydalıdır. Sağlıklı bağırsakların korunmasında gerekli olan probiyotik ve prebiyotik alımını kolaylaştırır. İltihaplanma riskini azaltır.

Antioksidan ve Enzimler Bakımından Yüksek Beslenme; Vegan beslenme de çoğu zaman pek çok taze ürün tüketilir. Bu da serbest radikal hasarına karşı savaşmakta olan ve hayati enzim içeriğini yükselten birçok koruyucu antioksidan sağlamaktadır.

vegan beslenme kuralları

vegan beslenme kuralları

Vegan Beslenmede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Her insanın besinlere verdiği tepkiler farklıdır. Diğer bir deyişle; vücut farklı besinlere farklı tepkiler verebilir. Vegan beslenmeye başlayan kişinin, beslenme değişikliklerine verdiği tepkileri kontrol etmesi gerekir. Bir anlamda kişinin kendini dinlemesi önemlidir. Zira, duruma göre beslenme şekli belirlenecektir.

Yıllardır hayvansal ürünlerle beslenmiş bir kişinin vegan beslenmeye geçişinde kendini bir süre gözlemlemesi gerekir. Söz gelimi; enerjik ya da halsiz mi? Cilt sağlığı ne durumda? Dikkat dağınıklığı var mı? Bunların hepsine dikkat edilmelidir. Beslenme insanda enerjiyi, uyku düzenini, kalp sağlığını, sindirim sistemini, bağırsak fonksiyonlarını ve benzeri birçok durumu etkiler. Bu nedenle; bu faktörlerin durumu gözlenmelidir.

Vegan beslenme belli riskler içerir.  Düşük protein alımı, potansiyel zayıflık, B vitamini, kalsiyum ve omega-3 gibi bazı besin maddelerinin alımı düşecektir. Bu nedenle; kişinin bu maddelerin alımını dengelemesi büyük önem taşır.

Vegan Beslenmek Sağlıklı Mı?
Vegan Ürünler Nelerdir ? Nerelerden Alınablir ?