Vegan Diyet Nedir? Vegan Diyet Listesi

Beslenme Sağlık Veganizm Veganist Yorum yok 14 Eylül 2019

Vegan diyeti günümüzde popüler diyet listeleri arasında yer almaktadır. Özellikle hızlı kilo vermek isteyen kişiler için vücutlarında depolanan yağın atılmasını sağlayan bir diyet programıdır. Vegan diyeti, hayvansal hiçbir ürün barındırmamaktadır. Bu nedenle vücudun daha hafif kalmasını sağlar. vegan diyetinde, et, süt, bal, yoğurt, yumurta ve peynir gibi hayvansal gıdalar bulunmamaktadır. Bunun yerine bitkisel gıdalar tüketilmektedir.

Vegan diyet listesi hazırlarken vücuda uygun bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Bu diyet programında çoğunluk olarak meyve ve sebze bulunmaktadır. Bu diyet listesi ile kısa zaman içerisinde metabolizma hızınız artacak ve yağ yakımı sağlanacaktır. Diyet programını uygularken taze meyve ve sebze suları ile suyu bol miktarda tüketmeniz, vücuttaki sıvı kaybını engelleyecektir.

Kahvaltı;
Soya sütlü yulaf ezmesi
1 tabak limonlu maydanoz

Ara Öğün;
1 dilim kepek ekmeğinde tost
2 adet kuru kayısı ya da gün kurusu

Öğle;
1 tabak nohut ya da kuru fasulye yemeği
Yarım tabak bulgur pilavı
1 kase brokoli salatası

Ara Öğün;
1 adet yeşil elma
1 fincan yeşil çay ya da bitki çayı

Akşam;
1 kase sebze çorbası
1 tabak yeşillik salatası
1 tabak sebze yemeği

vegan diyet

vegan diyet

Vegan Diyet Programında Doğru Beslenme

Vegan beslenen kişilerde başlarda demir eksikliği, B12 eksikliği ve çeşitli vitamin eksiklikleri meydana gelmektedir. Bu eksikliklerin giderilmesi için başlarda mutlaka ek takviyeler alınmalıdır. Vücut bir süre sonra vegan beslenmeye alışacak ve kan değerleri normal seviyeye dönecektir. Vegan beslenirken doğra ve düzenli gıda alımı sağlanması gerekir. Özellikle hayvansal gıdalarda bitkisel pek çok gıda da bulunmaktadır. Soya eti, soya sütü, hindistancevizi sütü gibi bitkisel gıdaların alınması gerekmektedir.

Vegan beslenmede önemli noktalardan bir diğeri ise kalori hesaplamasının doğru yapılmasıdır. Günlük kalori ihtiyacınız vegan diyetlerinde mutlaka karşılayacak biçimde olmalıdır. Doğru beslenme ile hem hızlı hem de sağlıklı bir şekilde kalıcı kilo verimi sağlayabilirsiniz. Vegan beslenirken karbonhidrat alımını baklagiller sayesinde yapabilirsiniz. Baklagilleri yemekte ya da haşlayarak salata yapımında kullanabilirsiniz. Bu beslenme programına vücudun alışması için düzenli spor yaparak daha kalıcı sonuçlar elde edeceksiniz.

Vegan Kahvaltıda Neler Yenilebilir
Vejetaryen Diyet Nedir? Vejetaryen Diyet Listesi
Etiketler :