vegan vejetaryen

Veganizm Nedir? Veganlık Nedir? Nasıl Vegan Olunur?

Veganizm Veganist Yorum yok 6 Eylül 2019

Vejetaryenlik nedir?  Herhangi bir hayvan etini içermemesi ve ikincil hayvansal ürünler için sınırlı miktarda veya isteğe bağlı olarak içermesidir. Öte yandan incelenmesi gereken diğer bir soru; Veganizm nedir?  İkincil hayvansal ürünler de dâhil olmak üzere hiçbir hayvan ürününün kullanılamadığı ve tüketilemediği bir yaşam tarzı ve beslenme şeklidir.

Deney hayvanlarının kullanıldığı ürünleri satın almazlar ve aynı zamanda hayvanların olduğu sirklere girmemeyi dünya görüşü olarak kabul ederler. Biyoetik yaklaşım olarak kabul edilen ve yaşam eşitliğini savunan veganizmin günlük yaşama yansıyan düşüncelerinden sadece bir tanesi beslenme şeklidir. Ayrıca veganizm yaşamsal eşitliğin yanında sağlıklı olma, yaşama saygı, hayvan haklarının savunuculuğu ve ekolojinin korunmasının amacı olarak tercih edilir. Bu yeme tarzının sağlığa olumlu etkileri olmasına rağmen, sağlıksız olduğunu savunan bazı araştırmalar da vardır.

Veganizm Düşünceleri

Hayvanların sömürülmesinin önlenmesi, vegan olmanın tek nedeni değil, ancak çoğu insan için vegan olma kararlarında kilit faktör olmaya devam ediyor. Veganlık, hayvanlarla duygusal bağlara sahip olma düşüncesi ile bu nedenin bir parçasını oluşturabilirken, çoğu kişi tüm canlıların yaşam ve özgürlük hakkına sahip olduğuna inanmaktadır.

Veganizm için hayvan ürünlerinden kaçınmak, her yerde hayvan zulmüne ve hayvan sömürüsüne karşı durmanın en açık yollarından biridir. İşte bu vegan olmanın neden hayvanlar için gerçek bir şefkat gösterdiğine dair daha ayrıntılı bir anlayış olabilir.

Veganlar daha yeşil bir yaşam sürdürmenin yollarının aramaktadırlar. Veganlık, bir bireyin doğaya zararını azaltmak için yapabileceği en etkili şeylerden birinin, tüm hayvansal ürünlerden kaçınmak olduğunu savunmaktadır.

İnsalık Açısından Veganizm

Veganizm, bu düşünceye sahip bireyler için gezegene bakma konusunda sürdürülebilir bir seçenektir. Bitki temelli yaşam, insan ailesini beslemenin devamlılığı olan ve kolay bir yoludur . Bitki bazlı bir diyet, bir et ve süt diyetini desteklemek için ihtiyaç duyulan arazinin sadece üçte birini gerektirir. Çevresel sorunlar, artan gıda ve su güvensizliği sebebiyle, daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemek veganizmin temel düşüncesidir.

Nasıl Vegan Olunur?

Her şeyden öce ilk olarak internetteki sayısız sebze tarifi arasından seçim yapmak, satın alacağınız giysilerin etiketlerini okuyun ve market alışverişinizde ürünlerinizin içeriğini inceleyin. En sevdiğiniz ürünleri belirleyin ve vegan uygulamaları hakkında araştırma yapın. Daha sonra hayvan bazlı rutininizi vegan rutini ile değiştireceksiniz.

Hayvana dair kullanımları derhal yaşamdan çıkarmak yerine, adım adım çıkarmak önerilmemektedir. Şimdiye kadar yapılan gözlemlere dayanarak, vegan olunduğu sürece değişecek olan yaşam pratiklerine alışmanın birkaç hafta alacağı belirtilmektedir. Bu kadar kısa bir sürenin sonunda, yaşam boyunca hayvanlara karşı adil bir pozisyonu kolayca koruyacak ve belki de yaşamınızda daha önce fark edilmeyen lezzetler eklenecektir. Veganizme göre vegan olmak fedakarlık değil, başlı başına bir zevktir.

vegan

vegan

İnsan Sağlığı İçin Veganlık

Veganlığın insan sağlığı için önemi nedir? Veganlar sadece et veya hayvansal gıdaları tüketmeyenler olarak tanımlanır. Vejetaryen diyet türleri lakto vejetaryen, ovo vejetaryen, lakto-ovo vejetaryen, vegan vb. olarak sınıflandırılabilir. Vejetaryen beslenme genellikle düşük vücut kitle indeksine, toplam serum ve kolesterol seviyelerine ve düşük kan basıncına neden olur. Bu durum kalp hastalıkları, hipertansiyon, felç, tip 2 diyabet ve vejetaryen olmayanlara göre bazı kanser türlerinin daha az görülmesine neden olur.

Ancak vejetaryenlerin, sağlığı korumak ve bazı kronik hastalıkların risklerini azaltmak için yapamları gereken şeyler vardır. Düzgün beslenme sonucu belirlenen diyetlerinde yeterli miktarda B12, vit D, w-3 yağ asitleri, kalsiyum, demir ve çinko almalıdırlar. Bütün bu yazılanların ardından vegan olmak ya da olmamak tercihinize kalmıştır.

Daha fazla veganist yazı için tıklayınız.

Vegan Beslenme Zayıflatır Mı? Vegan Diyet Listesi