veganlar neleri yemezler

Veganlar Neleri Yemezler?

Veganizm Veganist Yorum yok 17 Eylül 2019

Dünyada her geçen gün artmakta olan vegan beslenme  ülkemizde de giderek artmaktadır. Bu beslenme türü genel anlamda ifade edilecek olursak hayvansal ürünlerin tüketilmemesidir. Veganlık açısından en önemli konuların başında hayvansal gıdaları reddetmeleri kaynaklanan protein alımı oluşturmaktadır.

Yapılan araştırmalarda elden edilen bulgulardan hayvansal tüketim  almadan da protein allanabileceği tespit edilmiştir. Veganlıkla ilgili önemli hususlardan bir tanesi de et ve süt gibi  gıda ürünlerinin yanında  dersinden imal edilen her nevi eşya da bu kapsama girmektedir. Bir sıralama yapılmak istendiğinde yani veganlar neleri yemezler? sorusuna cevap olarak peynir süt  gibi gıdaların yanında hayvandan elde edilen tüm ürünler reddedilmektedir. Tarihsel açıdan ele alında veganlığın 1940 lı yıllarda ortaya çıktığı görülecektir.

veganlar neleri yemezler

veganlar neleri yemezler

Veganların Hayvanlara Bakışı

Her nevi hayvansal ürünü reddeden bu görüş, bunun yanında hayvan haklarını da savunma görevini ifa etmektedir. Bu anlayış mantığına göre hayvanlar sömürülen canlılardır. Bu sömürü düzeninin de son bulması açısından hayvansal tüketimi kabul etmemektedirler. Bu anlayış hayvan üzerinde yapılan her türlü deney yapılması gibi; fiile şiddetle karşı çıkmakta   ve hayvanın deri kısmından olan tüy, deri gibi  kullanımını da karşı çıkmaktadırlar.

Kendilerince kabul ettikleri temel ilkelerden bir tanesi de hayvanlara yapılan şiddete de karşı olmaları ve bunun hep yanında durmalarıdır. Kısaca bu anlayışın temel karakteristik özelliği hayvandan gelen her şeyi reddetmek  üzerine kuruludur. Veganlar hayvansal  ürünleri reddetmelerinin yanında arıdan elde edilen ürünleri de tüketmemektedirler.

Veganlar Protein İhtiyacını Nasıl Gidermektedirler?

Et ya da süt ürünlerini  sıklıkla tüketen insanlar vegan gelmek çok zor  gelse de  doğadaki sebze, meyve ya da baklagiller protein  noktasında zengin bir sınıf  oluşturmaktadırlar. İnsan sağlığı baz alındığında  en mühim vitaminlerden olan protein ve B12 hayvansal ürünlerde bol görülmektedir. Veganlar ise bu eksikliklerini  gidermek için tükettikleri tahıl ürünlerinin en başında baklagiller gelmektedir. Bitkisel tahıl ürünleri veganlar açısından protein ihtiyacını karşılamaktadır.

Bitkisel olarak ele aldığımızda veganların tercih ettikleri  diğer ürünleri saydığımızda, kaju, fıstık bakla, nohut, kinoa, fındık, mercimek, badem sütü, ezmesi, bulgur, ve tofu örnek olarak gösterilen ürünlerin bazılarıdır.

Vegan Kahvaltıda Neler Yenilebilir