vegan diyet

Vejetaryen Diyet Nedir? Vejetaryen Diyet Listesi

Veganizm Veganist Yorum yok 12 Eylül 2019

Vejetaryen diyeti, et, tavuk ve balık grubundan hiçbir besini tüketmeden yapılan diyet programlarındandır. Bu diyet programında genellikle mevsim sebzeleri ve meyveleri bolca tüketilmektedir. Bu diyet listesi ile etten alınması gereken tüm proteinin karşılanması mümkündür. Özellikle baklagil grubundaki besinler ile vücuda yeterli protein ve karbonhidrat alımı sağlanabilir. Vejetaryen diyeti ile vücudun daha düzenli çalıştığı gözlenmektedir. Bu diyet listesini 1 haftalık olarak ve 2 haftada bir uygulayabilirsiniz.

Kahvaltı;
1 fincan filtre kahve ya da yeşil çay
5 adet zeytin
1 kare beyaz peynir
1 adet haşlanmış yumurta
2 dilim kepek tost ekmek

Ara Öğün;
Çiğ badem, ceviz, fındık, kuru kayısı, gün kurusunu vejetaryen diyetinde dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Öğle;
1 kâse sebze çorbası
1 kâse yoğurt
1 tabak yeşillik salatası

Akşam;
1 tabak sebze yemeği
1 kâse yağsız yoğurt
1 tabak marul salatası

vegan diyet

vegan diyet

Vejetaryen Diyetinde Dikkat Edilecekler

Vejetaryen diyeti yapan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar üzerine durulduğunda daha hızlı ve sağlıklı kilo verimi sağlanmaktadır. Bu diyet listesinin amacı yağsız besinler tüketerek vücuttaki yağ oranını azaltmaktır. Bu sebeple genel olarak sebze, meyve ve sıvı besinler tüketilmesi gerekmektedir. Bu diyet programını uygularken her gün yarım saat koşu ya da tempolu yürüyüş sıkılaşmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda kesinlikle vücuda şeker alımı yapılmamalıdır.
Vejetaryen Diyetinin Sağlığa Önemi

Vejetaryen beslenme kişinin yaşam şeklini belirlemektedir. Et ve et ürünlerini tamamen hayatından çıkaran kişi başlarda zorluk çekebilir. Vücudun bu beslenme şekline alışması için biraz süre gerekmektedir. Aynı zamanda bu beslenme programının düzenli bir şekilde belirlenmesi kan değerlerinin sabit kalması ya da düşmemesi için oldukça önemlidir. Vejetaryen diyetinin bilinen diyetlerden farkı ise et tüketimi olmamasıdır. Bu sebeple protein alımının doğru besinlerden sağlanması gerekmektedir.

Vejetaryen diyeti ile vücutta bulunan zararlı toksinler atılır. Yağ oranı düşerek kas oranı artar. Aynı zamanda kalp krizi geçirme riski de düşer. Yüksek tansiyon hastalarına bu diyet listeleri önerilmektedir. Damar tıkanıklığı giderilerek kan dolaşımı artar. Sindirim sistemi daha düzgün bir şekilde çalışmaya başlar.

Vegan Diyet Nedir? Vegan Diyet Listesi
Vegan Beslenmek Sağlıklı Mı?