türkiyede vejetaryen olmak

Türkiyede Vejetaryen Olmak

Vejetaryenlik Yaşam Veganist Yorum yok 19 Eylül 2019

Türkiye’de vejetaryen olmak çokta zor bir mesele değil. Türk mutfağında pek çok lezzetli sebze yemeği var ve her restoranda vejetaryen menü seçenekleri bulabilirsiniz.

Vegan Beslenmenin Zorluğu

Vegan olmanın getirdiği zorluklar sadece Türkiye de değil dünyanın her yerinde bulunmaktadır. Dünya üzerinde Türk mutfağına has olarak vejetaryen yemeklerini çok az bulunabilir. Türkiye’de bu konuda biraz daha rahat imkanlar bulunmaktadır. İnek sütü içermeyen dondurma seçenekleri vardır. Bal yerine akçaağaç şurubu da mevcuttur, ancak bu aynı zamanda dört kat daha pahalıdır. Birçok ülke için bu durum geçerlidir.

Veganlar için yoğurt ve mayonez bulmak en zor olanlarıdır. Vegan olan bireylerin market, mağazalar gezerek yoğurt araması çok yorucu olacaktır. Bunun yerine bir yoğurt makinesi alarak kendi evinizde kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca bu makineler oldukça uygun fiyatlara bulunabilmektedir.

Vegan Alışverişlerde Öneriler

Vegan olmak aslında veganlık ve vejetaryenlik hakkında edindiğiniz bilgilere de bağlıdır. Veganlar için hazırlanmış paket yiyecekler bulabilmek oldukça zordur. Çünkü içerisinde süt ve yağ kesinlikle bulunmaktadır. Fakat aslında bunun olumlu bir yanı vardır. Vegan ya da vegan olmayan çoğu paketlenmiş yiyecekler bir düzeyde sağlıksızdır. Yememeniz her türlü avantaj olarak size yansıyacaktır.

Vegan kraker seçeneklerini bulamıyorsanız aramakla uğraşmayın. Bunun yerine fındık, kuru meyve veya taze meyve gibi daha doğal aperatifler alabilirsiniz. Bu besinler kuru bisküvilerden daha sağlıklı olacaktır.

Vegan ya da vejetaryen bireylerin, ülkemizde küçük market ve bakkallarda kendilerine özgü yiyecek ve içecek bulmaları zordur. Fakat Türkiye içerisinde bulunan büyük market zincirleri de oldukça fazladır. Alışverişlerini bu büyük mağazalardan aylık olacak şekilde yapmaları yaşamlarını daha kolay hale getirecektir.

türkiyede vejetaryen olmak

türkiyede vejetaryen olmak

Türk Yemek Kültürü

Türkiye’de özellikle kırmızı et tüketimi oldukça fazladır. Et ve süt ürünleri kültürel olarak büyük önem taşır ve tüketimine özen gösterilir. Bu açıdan baktığınızda Türkiye’de vejetaryen olmak duygusal açıdan zor görünebilir.

Fakat beslenme açısından sahip olduğu tüm dünya mutfaklarına ait yemekler, veganlar için büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu açıdan ülkemizde vegan ya da vejetaryen olarak beslenmek isteyenler için büyük kolaylıklar bulunmaktadır. Veganlık için Türkiye’de yaşamak bir sorun teşkil etmeyecektir.

Vejetaryen Ünlüler Kimlerdir
Vejetaryen Süt İçer Mi ?