Vejetaryen-olmak

Vejetaryen Beslenme Çeşitleri Nelerdir?

Beslenme Vejetaryenlik Veganist Yorum yok 24 Eylül 2019

Beslenmelerinde menülerinde eti kabul etmeyen reddeden kişiler vejetaryan olarak adlandırılmaktadır. Daha önceleri moda şeklinde günlük hayatımıza girmiş olan bu beslenme tercihi günümüzde modadan çok bilinçli olarak uygulanmaktadır. Beslenme çeşidi olarak vejetaryenlik kendi arasında özellikleri bazında  pek çok çeşide ayrılmaktadır.

Et ürünleri beslenmeden tamamı ile dışlandığından bu tercih nedeni ile vazgeçilen protein, enginar, bezelye, yeşil mercimek, mısır, gibi sebzeleri tüketerek karşılamak mümkündür. Et ürünleri yenmeden de sağlıklı kalınabilmektedir. Bunun içinde yapılması gereken proteini ve vitamini yüksek besinlerle dengeli olarak beslenmek gerekmektedir.

Vejetaryen Beslenme Türleri Nelerdir?

İnsanlar vejetaryen denildiğinde hepsini aynı grupta ve tek bir tip zannetmektedirler. Vejetaryenlik kendi içerisinde gruplara ayrılmaktadır. Hepsi de beslenme olarak birbirlerinden farklılık göstermektedirler. Besin tüketmelerine göre sınıflandırılan bu vejetaryen çeşitleri yedi gruba ayrılmış durumdadır.

Vegan Beslenme nedir?

İlk olarak vegan gurubunu ele aldığımızda,  hayvan eti ve de hayvansal ürünlere karşı en sert ve taviz vermez nitelikte olan bu gruptur. Bu gruptakilerin havan eti yanında hayvansal ürünleri de asla tüketmemektedirler. Bu felsefedekiler et, süt, yumurta, gibi yiyeceklerin yanında hayvanlardan elde edilen giysileri de giymemektedirler. Hayvanlara yapılanı; zulüm ve sömürü olarak gördüklerinden  hayvanların kullanıldığı herhangi bir etkinliğe katılmayı da kesinlikle reddetmektedirler. Bunlar tercih bazında sadece bitkisel beslenmektedir.

Lakto-ovo vejeteryanlığı incelediğimizde  bu çeşitte olanlar  eti kesinlikle yememekle beraber; süt ve yumurta gibi gıdalarda inisiyatifi kendilerine bırakmışlardır. İstedikleri zaman tüketmektedirler. Bu yiyecekler bunların anlayışına göre yasak kapsamına girmemektedir. Lakto vejetaryenliği ele aldığımızda bu beslenme mensupları kendileri et, balık, yumurta gibi ürünleri  yememekle beraber,  süt ve süt ürünleri tüketilmesinde beis görmemektedirler.

Bir diğer beslenme çeşidi olan ovo vejetaryenlikte ise yumurta tüketilmekte ancak süt ve süte bağlı ürünler ile  et, balık gibi ürünler tüketilmemektedir. Pesko vejetaryenlik ele alındığında ise bu  beslenmeyi seçenler et ile tavuk tüketimine kesinlikle karşıdırlar. Yarı vejetaryenlik olan beslenme türünde ise kırmızı et tüketimine muhalif olmakla beraber diğer hayvansal gıdaları menülerinde bulundurulanlar ifade edilir. Bu türdekiler et tüketimine mesafeli olmakla beraber  hayvansal ürünlerinin tüketimini ise rahatlıkla yapmaktadırlar.

Frutaryenlar ele alındığında ise bunlar menülerinde sadece meyve ile sebzeleri tercih edenlerdir. unlar tüketimlerinde tohumları çoğalan yiyecekleri tercih etmektedirler.

Vejetaryen Ünlüler Kimlerdir