vejetaryen süt

Vejetaryen Süt İçer Mi ?

Beslenme Sağlık Vejetaryenlik Veganist Yorum yok 19 Eylül 2019

Vejetaryenlik et ve et ürünlerinin tüketimini reddeden bir beslenme düzenidir. Bu beslenme şeklinde hayvan eti yenmez. Ancak süt ve süt ürünleri çoğunlukla tüketilir. Aslında vejetaryenlik birçok farklı beslenme alt dalına sahiptir. Bu beslenme dallarında da farklı ürünler tüketilirken bazıları da tüketilmez. Ancak sütün kendisi de sütten üretilen yoğurt, peynir gibi besinler de tüketilir.

Genel olarak vejetaryenlik et yememe olarak bilinir. Temelde sadece hayvan eti tüketmezler. Bu yüzden çoğu vejetaryenin süt tükettiğin rastlayabilirsiniz. Hayvanların öldürülmesini istemeyen veya et tadından hoşlanmadığı için et yemeyen kişiler kendini vejetaryen olarak nitelendirebilir. Ancak bu kişiler hayvanlar kullanılarak elde edilen süt, yumurta gibi besinleri yemeye devam edebilir.

vejetaryen süt

vejetaryen süt

Vejetaryenler Süt İçer mi? 

Çoğu vejetaryen süt içmeye devam ederken bazı kişiler süt kullanmaz. Bunlara lakto ovo vejateryen denir. Bu kişiler hem yumurta yer hem de süt içer. Yalnızca et ve et ürünlerini yemeyi reddederler. Bunun yanı sıra süt içmeyi de reddeden vejetaryenler mevcuttur. Bunlara ise ovo vejetaryen denir.

Bu kişiler süt sağılırken hayvana zarar verilebileceği için süt içmeyi reddeder. Bu yüzden vejetaryenlikte süt kullanımının kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği söylenebilir. Vejetaryen olmak isteyen kişiler tercihe göre süt içebilir veya içmez. Bu tamamen kişinin kendi istediğine bağlıdır. Kendisini vejetaryen olarak nitelendiren herkeste ortak olan özellik et yemeyi reddetmeleridir.

Vejetaryen ve Süt

Vejetaryenlerin çoğu süt tüketmeye devam eder. Reddettikleri tek şey et yemektir. Bu durumda vejetaryenlikte süt tüketmenin olağan bir şey olduğu söylenebilir. Ancak gene de vejetaryen olup da süt tüketmeye kişiler de mevcuttur. Bunlar aslında vejetaryanlığın bir alt dalı olan ovo vejetaryen grubuna girer. Bu kişiler süt içmezken yumurta yemeye devam eder.

Yani hem et yemeyi hem de süt içmeyi reddederler. Bunun yanı sıra lakto ovo olarak bilinen beslenme şeklinde süt içebilen vejetaryenler yer alır. Bu durumda vejetaryen olan kişilerin süt içip içmediği konusunda bir kesinlik yoktur. Bu yüzden sütün vejetaryenlikteki yeri kişiden kişiye farklılık gösterir. Yani vejetaryen olanlar süt içebilir de içmeyebilir de.

Türkiyede Vejetaryen Olmak
Vejetaryenler Neleri Yemezler ?
Etiketler :