vejetaryen ünlüler

Vejetaryen Ünlüler Kimlerdir

Vejetaryenlik Yaşam Veganist Yorum yok 24 Eylül 2019

Sofralarında ve tabaklarında hayvana hayır diyen ünlüler, hayranlarının da ilgisini çekmeye devam ediyor. Tercihleriyle fark yaratan ve bu sayede vejetaryen beslenme hakkında bilinç seviyesini artıran yerli ve yabancı isimler, yaşam stillerini neden değiştirdiklerini her fırsatta anlatmaya devam ediyor. Birbirinden ünlü isimlerin yeme alışkanlıklarına hep birlikte göz atalım!

1- Natalie Portman
Güzelliğiyle herkesi büyüleyen oyuncu 2009 yılından bu yana vejetaryen. Sadece hamilelik süresi boyunca peynir ve yumurta yiyen genç yıldız, fiziğiyle de aldığı kararın doğruluğunu tüm dünyaya kanıtlıyor.

2- Leonardo Di Caprio
Sadece vejetaryen olmakla kalmayan yakışıklı oyuncu, et üretiminin neden olduğu çevresel tahribatı ortaya koyan Cowspiracy ile pek çok kişinin kararı üzerinde etkili olmayı başarmış. Netflix’de gösterilen yapım hayvanseverlerin de gönlünü kazanmış görünüyor.

3- Tarkan
Ünlü şarkıcı özellikle Afrika ziyareti sonrasında vejetaryen olmaya karar vermiş. Hayranlarının attığı her adımı yakından takip ettiği sanatçı, bu tercihiyle pek çok gencin yeme alışkanlıkları üzerinde de etkili olmayı başarmış.

4- Tobey Maguire
Herkesin Örümcek Adam olarak tanıdığı ünlü oyuncu da 2009 yılından bu yana et ve hayvansal gıdalar tüketmiyor.

5- Steve Jobs
Apple’ın kurucusu olarak adını tüm dünyaya duyuran Jobs’un da vejetaryen olduğu biliniyor. Başarılarıyla tanınan yönetici, erken yaşta hayatını kaybetmiş olsa da yaşadığı sağlık sorunuyla uzun süre başarılı bir şekilde mücadele etmiş.

vejetaryen ünlüler

Murathan Mungan

6- Murathan Mungan
Ünlü yazarın vejetaryen olma kararı almasındaki en önemli neden; gözleri olan bir canlının yenmemesi gerektiği.

7- Einstein
Belki de en eski vejetaryenler arasında sayılan bilim insanı, hayvansal gıda tüketmeyen yemek tercihleriyle dikkat çekiyor.

8- Özge Özpirinçci
Özellikle hayvanlara olan sevgisi yüzünden bu tercihi yapan oyuncu, yaptığı sosyal sorumluluk projeleriyle önce hayranlarını daha sonra kendisini takip edenleri bilinçlendirmeye çalışıyor.

9- Şevval Sam
Sadece kendisi değil ailesi de vejetaryen beslenen sanatçı özellikle insan bağırsak sisteminin et yemek için uygun yaratılmadığını savunuyor.

10- Vincent Van Gogh
Ünlü ressamın neden hayvansal gıda tüketmediği konusunda farklı görüşler olsa da asıl sebebin fakirlik olduğu söylenebilir.

Bu ünlülere ek olarak; Franz Kafka, Isaac Newton, Mark Twain, Thomas Edison, Brad Pitt ve Pisagor’un da vejetaryen olduğu bilinir.

Türkiyede Vejetaryen Olmak