vejetaryen neleri yemez

Vejetaryenler Neleri Yemezler ?

Vejetaryenlik Veganist Yorum yok 18 Eylül 2019

Kelime anlamından başlayan Latince kökenli olup; vegetustan gelmektedir. Bir beslenme çeşidi olan vejetaryen beslenme genel manada et ve ete bağlı ürünlerin tüketilmesini reddedenlere denilmektedir. Bir yemek  kültürü çeşididir.

Bu grupta et tüketimini reddetmekle beraber süt  ürünleri ile yumurta da kişilerin isteğine bağılı olarak tüketilmektedir.  Vejetaryenler tekbir sınıf olarak adlandırılmayıp kendi aralarında pek çok birime ayrılmakta olup; vejetaryenler neleri yemezler? Sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Pek çok gruba ayrılmaları ve ortak noktaları olmaması da bu sorunun ortak noktasını oluşturmaktadır.

vejetaryenler neleri yemezler

vejetaryenler neleri yemezler

Kaç Çeşit Vejetaryen Bulunmaktadır?

Bunları ele alacak olursak;

1-Pesketeryan vejetaryenler.(Balık Yiyebilen Vejetaryenler) Bu beslenme türünü seçenler tüketim noktasında  kırmızı ve tavuk eti tüketimini kesinlikle reddetmektedirler. Buna mukabil et yemeği reddetmelerinin yanında süt ve süte bağlı ürünler ile  balık ve yumurtayı yenilebilir yiyecekler olarak kabul etmektedirler. Bu yiyeceklerin yenilmesinde bir sakınca görmezler.

2- Kırmızı Et Yemeyen Vejetaryenler(semi-Vejetaryenler) Bu beslenme türü mensupları kırmızı et tüketimine karşı çıkmaktadırlar. Hiç bir şekilde kırmızı etin tüketmedikleri gibi tüketilmelerine de şiddete karşı çıkmaktadırlar. Bu gruba göre kırmızı ete karşı olmalarına rağmen beyaz ete tavuk tüketimine karşı değildirler. Akabinde balık yumurta süt ve süte bağlı ürünlerin tüketilmesinde beis görmezler.

3-Yumurta ve Süt Tüketen Vejetaryenler(Lakto-Ovo Vejetaryen) Bu beslenme çeşidi üyeleri hayvan eti tüketimini reddetmektedirler. Et tüketimine karşı olmalarına rağmen açık kapı bırakarak hayvansal ürünlerin tüketilmesine  yumurta süt ve süte bağlı ürünlerin tüketilmesine muhalefet etmezler.

4-Yumurta yemeyen ama Süt Tüketen Vejetaryenler(Lakto Vejetaryenler) Bu gruptakilerde  hayvansal et tüketimini ve  olası bir durumda yaşama mal olabileceği korkusu ile  yumurta tüketimini  reddetmekte  ancak   süt ve süt ürünleri tüketimini kabul etmektedirler.

5-Süt Tüketmeyen ama Yumurta Yiyen Vejetaryenler(Ovo Vejetaryenler)Bu  beslenme çeşidini benimseyenler yumurta tüketimini kabul etmekte olup; ancak  hayvansal et  ile süt ve sütten imal edilen ürünlerin tüketimini reddetmektedirler.

Vejetaryen beslenme  Sağlıklı mıdır?

Tek başına  bu sorunun net bir cevabı bulunmamakta olup   bu beslenme tercihini de iyi ya da kötü olarak tanımlamak da adil değildir. Avantajlarının yanında dezavantajları da iyi  etüt edilmeli ve  sağlıklı beslenme noktasında  eksikliklerin nasıl giderileceği  değerlendirilmelidir. Hayvansal gıda eksikliğini tam anlamı ile kapatmaları hayati  noktada önem taşımaktadır. Hastalık açısından ele alındığında kansere yakalanmaların bu mensuplarda daha az olduğu tespit edilmiştir.

Vejetaryen Süt İçer Mi ?
Vejetaryen Yumurta Yer Mi?