vejetaryen vegan

Vejetaryenlik Nedir? Nasıl Vejetaryen Olunur?

Vejetaryenlik Veganist Yorum yok 5 Eylül 2019

En basit tanımıyla vejetaryen olmayı tercih eden kişiler et yemezler. Ancak insanların eti tanımlamaları nedeniyle birçok alt vejetaryenlik kategorisi bulunmaktadır. Bu nedenle vejetaryenlik şemsiye olarak düşünülebilir.

Kişilerin vejetaryen diyetini tercih etmek için kendilerine göre nedenleri bulunmaktadır. Bazı kişiler ahlaki veya dini inançlar nedeniyle vejetaryen olmayı tercih ederken, bazıları ise sağlık veya yiyecek tercihleri nedeniyle vejetaryen olmayı tercih ederler. Sebepleri ne olursa olsun, farklı birçok tanım bulunduğundan ”vejetaryen nedir ? ” sorusunun yanıtının anlaşılması zor olabiliyor. Yazının devamında vejetaryen nedir? sorusunun yanıtına ek olarak detayları bulabilirsiniz.

vejetaryen beslenme nasıl olur

vejetaryen beslenme

Neden Vejetaryen Olunabilir?

İnsanlar birçok sebepten dolayı vejetaryen diyeti seçebiliyor. Bazı insanlar için vejeteryan yemek, daha sağlıklı olmanın veya hayvansal gıdalarda kullanılan hormonların vücutta olmasının önlemenin bir yoludur. Bzı insanlar için de, hayvansal gıda yemenin din, hayvan hakları veya çevresel kaygılarla ilgisi vardır.

Bir vejeteryan diyetini düşünüyorsanız, ne tür bir vejeteryan olacağınızı düşünebilirsiniz. Hangi gıdalardan kaçınacağınıza karar verdikten sonra, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alabilmenizi sağlamak için bir plan yapmak isteyeceksiniz.

Vejetaryen Beslenme Çeşitleri Nelerdir?

Genel anlamda vejetaryen beslenme izlerseniz; et, kümes hayvanı veya balık yememek anlamına gelir. Diğer hayvansal ürünlerin diyete dahil edilip edilmemesine göre farklı kategorileri bulunmaktadır;
Lakto-ovo Vejetaryen Beslenme: Hem yumurta hem de süt ürünü tüketilir.
Lakto Vejetaryen Beslenme: Süt ürünü tüketilir, ancak yumurta tüketilmez.
Yumurta veya Ovo Vejetaryen Beslenme: Yumurta tüketilir, ancak süt ürünü tüketilmez.
Vegan: Et, tavuk ve balığa ek olarak süt ürünleri (peynir vb gibi), yumurta, jelatin veya bal gibi diğer hayvansal gıdalar da tüketilmez.
Peskataryal Beslenme: Balık tüketilir. Diğer etler tüketilmez.
Pollo Vejetaryen Beslenme: Kümes hayvanları tüketilir, ancak diğer et ve balık tüketilmez.
Kısmi Vejetaryen Beslenme: Et tüketilmez, ancak bazı hayvansal yiyecekler tüketilir.
Flexitarian Beslenme: Yarı vejetaryen ya da esnek diyet olarak da bilinir. Bu diyeti takip eden kişiler çoğunlukla bitki bazlı yiyecekler yerler. Ancak ara sıra et, süt ürünleri, yumurta, kümes hayvanları ve az miktarda balık beslenmeleri arasında bulunur.

Vejetaryen Diyetin Sağlığa Faydaları Nedir?

Doğru şekilde takip edildiğinde vejetaryen beslenmenin birçok yararı vardır. Etten kaçınıyorsanız, ancak yalnızca işlenmiş ekmekler, makarnalar, fazla şeker ve çok az sebze ve meyve yiyorsanız, bu diyetin yararlarının çoğundan yararlanamazsınız. Ve birçok da zararı dokunabilecektir.
Kalp sağlığı için faydalıdır. Vejetaryenler, kalp hastalığı nedeniyle ölme ya da hastaneye yatırılma olasılığı en az olan beslenme biçimidir.

Kanser riskini azaltır, kan basıncını düşürür ve kemik sağlığını destekler. Tabii yemek seçimleri burada önemlidir. Bu diyetin bu gibi faydalarını görebilmek adına; yüksek lifli kepekli tahıllar, bakliyat, fındık, sebzeler ve meyveler ve benzeri düşük glisemik gıdalar. Burada önemli olan bünyede çözünebilen lif tüketmek ve kan şekeri seviyesini sabit tutmaya yardımcı olacak yiyecekleri seçmek. Bunu yaparak, kolesterolünüzü ve genel kalp krizi riskini azaltabilirsiniz.

Vejetaryen diyeti güvenli midir?

Bir vejetaryen diyetin takip edilmesiyle ilgili riskler, B-12 vitamini ve omega-3 yağ asitleri gibi bazı vitamin ve minerallerdeki eksikliklerin oluşmasına sebep verebilir. Burada önemli olan doğru yiyeceklerin seçilmesidir.

Teknik olarak, besin değeri olmayan aperatif kekler, patates kızartması ve benzeri yiyeceklerden oluşan bir beslenme düzeni izleyerek vejetaryen olabilirsiniz. Ancak maalesef sağlıklı bir beslenme olmayacaktır.

Başka bir yaklaşım, ne yiyemeyeceğinize odaklanmak yerine yeni vejetaryen yiyecekleri denemeye odaklanmaktır. Yeni sebzeler, hazırlama yöntemleri ve et alternatifleri deneyin. Beğendiğini bilmediğin lezzetleri keşfedebilirsin.

Malzemeleri Değiştir

En sevdiğiniz yemek tariflerinin birçoğunu vejetaryen veya vegan bir dokunuşla pişirebilirsiniz. Çoğu zaman, ana proteini tofu veya tempeh gibi vejetaryen bir kaynakla değiştirebilirsiniz. Tarifte hayvan bazlı bir et suyu varsa bunun yerine sebze suyunu kullanabilirsiniz. Süt ürünlerinden kaçınıyorsanız, badem veya soya gibi süt olmayan sütleri deneyerek vejetaryen beslenme düzenini takip edebilir ve deneyebilirsiniz.

Vejetaryen Beslenme Zayıflatır Mı? Vejetaryen Diyet Listesi