vejetaryen

Vejetaryen Nasıl Yazılır? Tdk Vejeteryan Nasıl Yazılır

Yaşam Veganist Yorum yok 8 Eylül 2019

Vejetaryenlik köken bakımından Latinceden gelmektedir. Bu konu hakkında birçok yanlış bilgi mevcut olsa da doğrusu vejetaryen olarak yazılmasıdır. “vagatus”  yani hayat dolu, neşeli anlamındaki sözcükten gelir. Çoğu insanın düşündüğü gibi “vegetable” kelimesinden gelmemektedir.

Türk dil kurumuna göre hazırlanmıştır.

Vejeteryan olarak yazılmadığını söylemiş olduktan sonra vejetaryen olma hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Vejetaryenlik çok eski yıllarda yani 1842 yılında yapılan bir tanıma göre et, balık ve kümes hayvanlarının tüketimine karşı olan bir yaklaşımdır. Süt ürünler ve yumurtaların tüketimi isteğe bağlı olarak bırakılmıştır.

Veganlık ise biraz daha farklıdır. Veganlık tüm hayvansal gıdaları ve hayvansal ürünlerin kullanımını reddetmektedir.

Vejetaryenlik ve Sağlık

Çoğu doktor ve beslenme uzmanı, meyvelerde, sebzelerde ve fındıkta yüksek olan düşük yağlı bir diyetin sağlığa bir nimet olabileceği konusunda hemfikirdir. Ayrıca kırmızı etin diyetten alınmasının veya azaltılmasının kalp hastalığı riskinizi azaltabileceğini öne süren araştırmalar da var.
Araştırmalar ayrıca vegan veya vejetaryen beslenmenin tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini göstermiştir. Ve 2011’de yapılan bir çalışma vejetaryenlerin düşük trigliserit, glikoz düzeyi, kan basıncı ve vücut kitle indeksinin (BKİ) olduğunu tespit etmişlerdir.

Vejetaryenlik ve Beslenme

Etsiz bir diyet sağlıklı olabilir, ancak vejetaryenler, özellikle veganlar, yeterli B12 vitamini, kalsiyum, demir ve çinko aldıklarından emin olmalılar.

Beslenme ve Diyetetik Akademisi, vejetaryenlerde ve veganlarda B12 vitamini eksikliği riski konusunda uyarıyor. B12 Vitamini doğal olarak sadece hayvansal ürünlerde bulunur. B12 vitamini eksikliği anemi ve körlüğe neden olabilir. Ayrıca kas zayıflığı, karıncalanma ve uyuşukluğa neden olabilir.

Hamilelik Döneminde Vejetaryenlik

Vegan olan hamile ve emziren kadınlar için beslenme uyarıları biraz daha önemlidir. Özellikle B12 vitamini eksikliğinin, vejetaryen annelerin emzirdiği bebeklerde nörolojik gelişimi bozduğu gösterilmiştir. D vitamini ve kalsiyum eksikliği de emziren kadınlarda kemik demineralizasyonuna neden olabilir.

Benzer şekilde, vejetaryen ve vegan diyetlerle beslenen 5 yaşın altındaki çocuklar da büyüme bozukluğuna maruz kalabilir. Bunun nedeni, kansızlığa neden olabilecek D vitamini eksikliği ve  B12 vitamini eksikliği potansiyelidir. Çoğunlukla balıklarda bulunan omega-3 yağ asidi, yaşamın ilk 2 yılında en uygun beyin gelişimi için önemlidir. Tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek iyi planlanmış bir diyet tasarlamaya yardımcı olabilecek kayıtlı bir diyetisyene danışın.

Vegan Ürünler Nelerdir ? Nerelerden Alınablir ?